foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

Miasto konsekwentnie dąży do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w Jaworznie. Od 2000 roku gmina finansuje etaty policjantów. Na ostatniej sesji Radni jednogłośnie zadecydowali o kontynuacji porozumienia w tej sprawie i przedłużeniu kontraktów dla 13 funkcjonariuszy. Z kasy miasta co roku przekazywane są również środki na dodatkowe patrole policji oraz działalność punktów konsultacyjnych dzielnicowych.

Finansowe wspomaganie Policji ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa w mieście. Zwiększenie patroli policyjnych w rejonach i w dniach uznanych za najbardziej zagrożone niewątpliwie podniesie zarówno poczucie bezpieczeństwa jaworznian, jak i skuteczność programu „Tarcza”.

- Dni, godziny i miejsca, w których na ulicach pojawiają się dodatkowe patrole, zostały wytypowane
na podstawie prowadzonej przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności mapy zagrożeń
– wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. - Do pełnienia służby w najbardziej zagrożonych porach wyznaczeni są funkcjonariusze uzyskujący najlepsze wyniki i wyróżniający się w codziennej pracy.

W tym roku na pomoc Policji miasto zabezpieczyło w budżecie łącznie blisko 850 tys. zł (nadgodziny – 114, 9 tys. zł; etaty dzielnicowych – 729 tys. zł).

Podejmowane działania mają ścisły związek z trwającym od 2005 roku programem poprawy bezpieczeństwa „Tarcza”, którego głównym założeniem jest walka z drobną przestępczością. „Tarcza” stała się także motorem do prowadzenia w mieście m.in. takich inicjatyw jak rozbudowa monitoringu wizyjnego, czy też wykupienie przez Gminę nadgodzin policjantów. Ponadto - w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa „Tarcza” - w dzielnicach utworzono punkty konsultacyjne, w których dyżury pełnią policjanci oraz strażnicy miejscy.

Miejscem spotkań stróżów prawa z mieszkańcami są lokale prowadzone przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Raz w miesiącu, w wyznaczonym dniu i godzinach, jaworznianie mogą spotkać się z dzielnicowymi i przedstawić im swoje spostrzeżenia dotyczące problemów danej dzielnicy.