foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

Dziecko idąc do szkoły czy wracając z niej do domu może stać się ofiarą przemocy, przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Aby pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z sytuacjami zagrożenia miasto przygotowało program pod nazwą „Wyspy pomocy”, dzięki któremu dzieci będą mogły otrzymać pomoc w kilkudziesięciu punktach zlokalizowanych w pobliżu szkół.

Głównym założeniem programu jest stworzenie sieci miejsc, w których dzieci znajdą schronienie i uzyskają pomoc w sytuacji, kiedy będą się czuły zagrożone. Swoistymi wyspami pomocy będą placówki handlowe, firmy i instytucje, w których najmłodsi otrzymają niezbędne wsparcie. Przeszkoleni pracownicy wybranych punktów będą wiedzieli, jak odpowiednio reagować i jakie kroki poczynić w zależności od problemu, z jakim zwróci się do nich dziecko. A mogą to być np. zgubienie się w drodze ze szkoły do domu, przemoc ze strony rówieśników, czy też zaczepianie przez nieznajome osoby.

„Wyspy pomocy” to program ukierunkowany głównie na uczniów szkół podstawowych. Dzięki zaangażowaniu placówek oświatowych oraz nauczycieli dzieci dowiedzą się jak i gdzie mogą szukać bezpiecznej przystani na drodze z domu do szkoły i z powrotem. Nie bez znaczenia jest także włączenie się w akcji właścicieli i pracowników punktów, które będą służyły pomocą zawsze, gdy w ich drzwiach zjawi się wystraszone dziecko.

 

By zaznajomić dzieci z programem i wskazać im miejsca, w których mogą szukać pomocy, oprócz pogadanek na lekcjach nauczyciele wraz z najmłodszymi odwiedzą wyspy zlokalizowane w rejonie ich szkoły. Dzięki temu najmłodsi poznają także osoby, do których mogą się zwrócić w sytuacji zagrożenia. Każda „wyspa” będzie wyraźnie oznaczona jednolitymi plakatami informującymi o tym, że w danym miejscu można uzyskać pomoc. O tym jak postępować z dziećmi, a także jak reagować w zależności od rodzaju zagrożenia dowiedzą się również pracownicy instytucji zaangażowanych w program podczas przygotowanych dla nich szkoleń.

Wyspy pomocy to miejsca, w których dzieci znajdą schronienie i uzyskają pomoc w sytuacji, kiedy na przykład:

 • będą się czuły zagrożone,
 • są narażone na przemoc rówieśniczą,
 • znajda się w niebezpieczeństwie,
 • zabłądzą,
 • są zaczepiane przez obce osoby,
 • lub po prostu źle się poczują.

Jaką pomoc otrzyma dziecko na "Wyspie pomocy"?

 • Właściciel lub pracownik punktu przede wszystkim zapewni dziecko bezpieczeństwo.
 • Porozmawia z dzieckiem i dowie się, co się stało.
 • Zapyta o imię i nazwisko (ewentualnie o adres zamieszkania, telefon do rodziców i szkołę).
 • Sprawdzi w telefonie dziecka kontakty "Mama", "Tata", "Dom" - warto ustawić dziecku właśnie takie nazwy kontaktów.
 • W zależności od sytuacji powiadomi rodziców lub szkołę, a w razie potrzeby odpowiednie służby - policje, straż miejską lub pogotowie ratunkowe.
 • Poczeka na przybycie rodziców, nauczyciela lub powiadomionych służb. Do tego czasu nie zostawi dziecka samego.
Drogi opiekunie - przejdź z dzieckiem drogę do szkoły i zwróć mu uwagę na "Wyspę pomocy", Wejdźcie tam razem, aby dziecko nie bało się tego miejsca i pracujących tam ludzi. Jeśli masz jakieś spostrzeżenia na temat funkcjonowania "Wysp pomocy" zadzwoń pod numer 32/ 61 81 652.

 

Do pobrania:

Pełny wykaz wysp pomocy

 

Ulotka: