foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

Jaworzno znalazło się w czołówce najbezpieczniejszych miast - wynika z badań prof. Czapińskiego, o których napisała Gazeta Wyborcza. Zdecydowanie na taki obraz miasta ma wpływ program poprawy bezpieczeństwa „Tarcza”, który funkcjonuje w mieście już czwarty rok.

Działania w ramach programu prowadzone są wielotorowo. To całodzienna służba patrolowa oraz zgłoszenia od mieszkańców. Po drugie, to 4 dwuosobowe patrole, 2 razy w tygodniu w najbardziej zagrożone godziny i dni, są to także piątkowe akcje patrolowe raz w miesiącu.

W ramach bieżących działań zestawienie roku 2008 i 2009 wypada bardzo korzystnie. W 2009 roku generalnie spadła liczba podjętych interwencji. Było ich 1785 podczas, gdy w 2008 było ich 1889. Jeżeli chodzi o rodzaj przestępstw  największy spadek odnotowujemy w kategorii chuligaństwa. Liczba tych zdarzeń zmalała  z 1021 na 882 w 2009 r. Spadła także liczba mandatów karnych, umieszczeń w Izbie Wytrzeźwień (z 805 na 619). Mniej wniosków skierowano również do Sądu Grodzkiego - w 2008 r. było ich 120, w tym roku odnotowaliśmy tylko 78.

Spada także liczba zdarzeń w poszczególnych dzielnicach. Niemniej jednak najbardziej niebezpieczne  jest ciągle Centrum.  W 2009 roku odnotowaliśmy tutaj  482 zdarzenia, choć to prawie sto mniej niż w 2008 roku (575). W czołówce niebezpiecznych dzielnic znalazło się także Podłęże, Osiedle Stałe i Podwale. Newralgicznymi godzinami pozostają ciągle godziny 14 - 22, kiedy to odnotowujemy najwięcej zdarzeń. Najniebezpieczniejszymi dniami pozostają ciągle czwartek, piątek i sobota.

Od marca 2006 r. w ramach programu „Tarcza” zostały uruchomione w mieście dodatkowe patrole, wynikające z wykupienia przez Gminę nadliczbowych godzin funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w godz. 18 - 24. I tak w okresie styczeń - wrzesień 2009 r.  funkcjonariusze wylegitymowali 2 322 osoby i ujawnili 1 162 wykroczenia. Nałożyli także 654 mandaty karne, a 20 wniosków skierowano do Sądu Grodzkiego.

Natomiast w ramach piątkowych akcji wylegitymowano 400 osób, ujawniono 234 wykroczenia
i pouczono 93 osoby. Dodatkowo skontrolowano 499 miejsc zagrożonych, 193 miejsca gromadzenia się elementu przestępczego i 189 miejsc gromadzenia się młodzieży. Dane za rok 2008 i 2009 są porównywalne z rokiem ubiegłym i pokazują  szczegółowo liczbę podejmowanych działań prewencyjnych. Tak więc, w wyniku wszystkich podjętych działań prewencyjnych  pouczono ponad 2300 osób, nałożono ponad 1800 mandatów, 670 osób skierowano do Ośrodka Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu i 108 wniosków skierowano do Sądu Grodzkiego.

W 2009 r. skupiliśmy się na uruchomieniu systemu monitoringu wjazdów, który umożliwił już odnalezienie 4 pojazdów z 7 skradzionych. Ciągle uruchamiamy także nowe punkty konsultacyjne dzielnicowych. Obecnie mamy ich już  9 -  w Jeleniu, Byczynie, na Jeziorkach, w Długoszynie, Niedzieliskach, Ciężkowicach, Dobrej, Dąbrowie Narodowej i Borach. Gmina dofinansowała  też samochody dla Komendy Miejskiej Policji na kwotę 176 tys. zł. Miasto wykupiło również dodatkowe godziny pracy policjantów na potrzeby „Tarczy”. W 2009 roku na kwotę 135 tys., w 2008 r.  było to 109 tys. zł.

Prowadzimy także akcje informacyjne:
  • „Sprawdź się i jedź bezpiecznie”, której celem jest uświadomienie ludziom, jak długo alkohol pozostaje w ich organizmach oraz jak działa i jakie stwarza zagrożenia.
  • „Bezpieczne ogródki działkowe” -  Akcja skierowana przeciwko aktom kradzieży, chuligaństwa i wandalizmu w ogrodach działkowych.
  • W Komendzie Miejskiej Policji uruchomimy  Alkosensor – urządzenie do badania trzeźwości, z którego będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec Jaworzna, jeśli będzie chciał sprawdzić, czy może wsiąść za kierownicę swojego samochodu.
W planach na 2010 rok na pewno pozostanie kontynuacja służb ponadnormatywnych, finansowanie etatów dzielnicowych, bieżące utrzymanie monitoringu, kontynuacja akcji „Uważaj na kieszonkowców” i „Starsi=bezpieczni”.