foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

Jaworznicki program przeciwdziałania chuligaństwu i wandalizmowi "Tarcza" odniósł kolejny ogólnopolski sukces. Jurorzy organizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji konkursu Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA) uznali, że jest to jeden z trzech najlepszych w Polsce programów, które służą poprawie bezpieczeństwa. Wkrótce "Tarcza" zostanie zaprezentowana w Brukseli.

Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości to międzynarodowy konkurs, który ma na celu nagrodzenie najlepszych projektów w zakresie zapobiegania przestępczości.

- Wzięliśmy udział w krajowych eliminacjach i odnieśliśmy duży sukces - program "Tarcza" uznano za jeden z trzech najlepszych programów w kraju - wyjaśnia zastępca prezydenta Dariusz Starzycki, pomysłodawca programu. - "Tarcza" to dobrze przygotowany i modelowo prowadzony projekt. Potwierdzeniem tego było wcześniejsze zwycięstwo w konkursie "Bezpieczna Gmina" organizowanym również przez MSWiA.

Jury konkursu Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości uznało, że najlepszym programem w Polsce jest projekt Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie pod nazwą "Bezpieczny Senior". Ponadto wyróżniono również dwa projekty - "Jaworzno - Bezpieczna Gmina z Tarczą" oraz realizowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Łodzi program "Wspólne Osiedla". Wartość merytoryczną obydwu projektów oceniono bardzo wysoko i dlatego zostały one rekomendowane do zamieszczenia w internetowym Banku Dobrych Praktyk EUCPN.

- Największą zaletą programu Tarcza jest jego kompleksowość. Już na etapie jego tworzenia założyliśmy, że musi on zjednoczyć wszystkie siły - władz lokalnych, policji, straży miejskiej, a przede wszystkim mieszkańców. Niezwykle istotny był ten ostatni element - tłumaczy Dariusz Starzycki. - Włożyliśmy wiele wysiłku, aby przekonać jaworznian, że to właśnie ich postawa ma dla programu kluczowe znaczenie. Musieli się przekonać, że każde ich zgłoszenie, każdy sygnał z ich strony spotka się z reakcją straży miejskiej lub policji.

Dzisiaj, po sześciu latach funkcjonowania w mieście programu "Tarcza" na policyjnej mapie zagrożeń Jaworzno opisywane jest jako jedno z najbezpieczniejszych miast regionu. Ponadto w ostatnich badaniach prof. Janusza Czapińskiego poświęconych warunkom i jakości życia Polaków uznano, że Jaworzno jest - obok Bielska-Białej - najbezpieczniejszym miastem w Polsce. Co ważne, tak uznali mieszkańcy.

- Pomimo tak dobrej opinii o Jaworznie program Tarcza stale się rozwija. Mamy już konkretne plany i pomysły na 2011 rok i mam nadzieję, że wszystkie uda się zrealizować - mówi Dariusz Starzycki.

W dalszym ciągu miasto będzie finansowało dodatkowe etaty policjantów, bo przynosi to wymierne korzyści. Planowany jest także zakup nowego programu "Mapa zagrożeń", który umożliwia Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego katalogowanie wszelkich wykroczeń i przestępstw, jakie wystąpiły na danym obszarze. Zebrane dane obrazują sytuację bezpieczeństwa na terenie miasta, ukazują miejsca najbardziej i najmniej zagrożone, pozwalają na analizę bieżącej sytuacji i kierowanie służb mundurowych w miejsca, gdzie jest to zasadne.

- Z całą pewnością kontynuować będziemy współpracę z ogrodami działkowymi, którą rozpoczęliśmy w tym roku. Otrzymuję informację, że patrole straży miejskiej i policji znacząco wpłynęły na poczucie bezpieczeństwa wśród działkowców. Tego wysiłku nie można teraz zmarnować - dodaje Starzycki.