foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

Ostatnie tygodnie sierpnia to okres, w którym pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów sprawdzają otoczenie szkół podstawowych i gimnazjów. Przed rozpoczęciem roku szkolnego kontrolowany jest stan oznakowania w okolicach placówek oświatowych.

- Pracownicy MZDiM sprawdzają, czy w rejonie szkół nie brakuje pasów na przejściach dla pieszych, barierek ochronnych, znaków drogowych i tablic informacyjnych popularnie zwanych „agatkami” - wyjaśnia Nikodem Motyka, rzecznik prasowy MZDiM. - Często zdarza się, że znaki są zniszczone lub zasłonięte przez gałęzie drzew. Wszystkie braki i usterki są odnotowywane i przed 1 września zostaną uzupełnione i naprawione.

W trosce o  bezpieczeństwo najmłodszych, podobnie jak w roku ubiegłym, w okolicach przejść dla pieszych pojawią się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy pomogą bezpiecznie przejść przez jezdnię.

- Osoby te zostaną rozlokowane na najruchliwszych drogach w rejonie szkół, m.in. na ul. Krakowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Czystą. Będą wyposażone w specjalne odblaskowe stroje oraz znak „STOP”, który pozwoli w każdej chwili zatrzymać ruch - dodaje Nikodem Motyka.

Osoby zatrudnione zostały przez MOPS w ramach robót publicznych, natomiast bezpośrednią opiekę nad nimi sprawują pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Przypomnijmy, że od 2008 roku na terenie miasta - w sąsiedztwie placówek oświatowych - funkcjonują tzw. wyniesione przejścia dla pieszych. Ponieważ znajdują się one kilka centymetrów powyżej nawierzchni jezdni, wymuszają na kierowcach znaczne ograniczenie prędkości, co w oczywisty sposób przekłada się na wzrost bezpieczeństwa dzieci w rejonie szkół.