foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

W grudniu, z inicjatywy prezydenta miasta Pawła Silberta, w jaworznickich przedszkolach została zainaugurowana akcja „Jestem bezpieczny na drodze”. Jej celem jest zapoznanie najstarszych przedszkolaków z podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach.

- Dzięki tym kamizelkom nasze dzieci nawet z dużej odległości będą doskonale widoczne - podkreśla prezydent miasta Paweł Silbert. - Akcja wpisuje się w realizowany na terenie miasta program poprawy bezpieczeństwa „Tarcza” oraz ogólnopolską kampanię „Razem Bezpieczniej”.


Akcję w imieniu Gminy przeprowadza Miejski Zarząd Dróg i Mostów, który administruje drogami publicznymi na terenie miasta. Każde przedszkole otrzyma pakiet odblaskowych kamizelek, które dzieci będą ubierać wychodząc poza teren placówki. Dodatkowo przedszkola wzbogacą się o zestawy gier edukacyjnych, nawiązujących tematycznie do przepisów ruchu drogowego.

- Dzieci podczas zabawy będą poznawać i utrwalać podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach - mówi Przemysław Gardoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. - Wydaje mi się, że kamizelki doskonale sprawdzą się także w czasie spacerów czy też zabaw w parku. Przedszkolaki będą doskonale widoczne i na pewno nie znikną opiekunom z oczu.

Akcja zainaugurowana została w Przedszkolu Miejskim nr 26 na Podłężu. Nieprzypadkowo wybór padł na tę właśnie placówkę. Znajduje się ona w centrum dużego osiedla mieszkaniowego, w bliskim sąsiedztwie jednej z najruchliwszych dróg w mieście – al. Piłsudskiego.

- To bardzo dobra inicjatywa - podkreśla Tomasz Obarski, rzecznik prasowy KMP w Jaworznie. - Elementy odblaskowe sprawiają, że piesi stają się widoczni dla kierowców z bardzo dużej odległości. Szczególnie ważne jest to właśnie w tej porze roku, w jakiej obecnie się znajdujemy.

- Warto podkreślić, że nasz cel - podniesienie bezpieczeństwa najmłodszych - uda się osiągnąć przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Koszt jednej kamizelki to zaledwie 8,6 zł - mówi Sebastian Kuś, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. - Nie można też zapominać, że ważna rolę odgrywają w tej akcji jaworzniccy policjanci, którzy zgodzili się przeprowadzić w przedszkolach krótkie pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.

Do końca bieżącego roku kamizelki powinny znaleźć się we wszystkich jaworznickich przedszkolach.

 

***


Warto podkreślić, że to nie pierwsza akcja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców miasta. Jesienią tego roku w rejonie placówek oświatowych ruszyła budowa tzw. wyniesionych przejść dla pieszych. Nazwa bardzo dokładnie oddaje charakter tego przejścia - znajduje się ono bowiem kilka centymetrów powyżej poziomu jezdni. Wymusza to na kierowcach znaczne ograniczenie prędkości. Pierwsze tego typu rozwiązanie wykonano na ul. Towarowej w os. Podłęże podczas gruntownej modernizacji drogi. Kolejne przejścia wyniesione wykonywali pracownicy Miejskiego Zakładu Drogowego. Gotowe są już przejścia na ulicach: Olszewskiego, Starowiejskiej, Chropaczówka i Matejki. Trwają prace na ulicach: Podwale, Ławczanej, Paderewskiego i Lipowej.