foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

Od grudnia wszystkie wjazdy do są monitorowane. Oprócz 39 pracujących kamer monitoringu wizyjnego, w ośmiu punktach – na wjazdach do miasta – pojawiły się 32 nowe kamery. System nowego monitoringu obsługuje policja. To kolejna inicjatywa z myślą o poprawie bezpieczeństwa w mieście.

Monitoring wjazdów to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na dokładny zapis numerów rejestracyjnych samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z miasta. Kamery będą rejestrować także rysy twarzy osób podróżujących w samochodzie. To rozwiązanie ma ułatwić ściganie złodziei samochodów, identyfikację poszukiwanych przestępców i kradzionych samochodów.


Nowe kamery są umieszczone w ośmiu punktach miasta - na ulicach: Katowickiej, Celników (Jeleń), Jeleń Dąb, Bukowskiej, Krakowskiej, Wysoki Brzeg, Kasztanowej, Batorego. W każdym z punktów pojawią się cztery kamery - po dwie na każdy z pasów ruchu w obu kierunkach. Kamery będą rejestrowały zarówno twarze osób przebywających w pojazdach, jak i tablice rejestracyjne.

Tym sposobem służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo będą mogły szybko sprawdzić w systemie, czy poszukiwany pojazd wjechał do miasta, przebywa na jego terenie, czy już je opuścił. Będzie to bardzo cenna wiadomość w przypadku, gdy pojawi się informacja o popełnionym przestępstwie lub kradzieży samochodu. System pozwoli także na wyszukiwanie pojazdów, które brały udział w przestępstwie, a świadkowie zapamiętali tylko fragment numeru rejestracyjnego lub markę samochodu.

W przyszłości system kamer może spełniać także funkcję fotoradaru rejestrującego przekroczenie dozwolonej prędkości lub nawet przekroczenie tonażu wjeżdżających samochodów ciężarowych.