foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

Powiatowe Centrum

Zarządzania Kryzysowego

w Jaworznie

 

W związku z ostrzeżeniem otrzymanym w dniu 04.02.2019 r. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w okresie od godz. 17:00 dnia 04.02.2019 do godz. 07:30 dnia 05.02.2019 prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu. Temperatura minimalna od -6°C do -3°C, temperatura minimalna gruntu około -6°C.

 

Skutki: śliskość na drogach i chodnikach, utrudnienia komunikacyjne, oblodzenia.

 

Uprasza się mieszkańców o podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie się przed ewentualnymi skutkami, a w razie wystąpienia istotnych zdarzeń lub zagrożeń należy poinformować Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

· Telefon - 32 6181890;

· Fax. - 32 6181891.

 

Monitoring - skuteczna broń przeciw wandalom Monitoring wizyjny jest ważnym elementem realizowanego w mieście od 2004 roku programu poprawy bezpieczeństwa "Tarcza", którego jednym z elementów jest ograniczenie wybryków chuligańskich oraz dewastacji i kradzieży mienia. Aby ciągle podnosić skuteczność kamer miasto przeznacza w tym roku kolejne 300 tys. zł na modernizację i rozbudowę systemu.

- Jak pokazują statystyki, monitoring to bardzo skuteczna broń przeciwko wandalom, dzięki której już wiele razy udało się złapać sprawców przestępstw i wykroczeń na gorącym uczynku - wyjaśnia Dariusz Starzycki, Zastępca Prezydenta Miasta. - Dlatego właśnie, aby ciągle podnosić bezpieczeństwo i skuteczność działań służb porządkowych, zdecydowaliśmy się na rozbudowę systemu i zainwestowaliśmy w 12 szybkoobrotowych nowoczesnych kamer.

Projekt przewiduje wymianę kamer znajdujących się w newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa miejscach, m.in. na przystanku autobusowym w kierunku "Centrum" na Osiedlu Stałym, na skrzyżowaniu ul. Broniewskiego z ul. 3 Maja, oraz na budynku dworca PKP przy ul. Kolejarzy 22. W mieście zamontowane zostaną także zupełnie nowe kamery, pojawią się one na budynku "Cechu" w centrum miasta i na skrzyżowaniu przy restauracji McDonald's na Osiedlu Stałym. Nowoczesne kamery będą w pełni obrotowe, zapewnią znakomitą jakość obrazu i możliwość dużego powiększenia. Będą działać zarówno w warunkach dziennych jak i nocnych.

Dzisiaj, po ośmiu latach funkcjonowania w mieście programu "Tarcza" na policyjnej mapie zagrożeń Jaworzno opisywane jest jako jedno z najbezpieczniejszych miast regionu. Duży udział w tym sukcesie mają właśnie działające u nas systemy monitoringu - wizyjnego i wjazdów. Potwierdzają to policyjne statystyki.

- Dzięki kamerom w Jaworznie dokonywanych jest zdecydowanie mniej kradzieży pojazdów niż w miastach ościennych, a pod kątem wykrywalności tego typu przestępstw jaworznicka komenda jest druga w całym województwie - mówi Dariusz Starzycki. - Równie wysoką skutecznością nasi funkcjonariusze mogą pochwalić się w przypadku przestępstw rozbójniczych, ich wykrywalność w naszym mieście sięga 92 procent. Pokazuje to jasno, że sprawcy nie mogą czuć się bezkarni.

Przez cztery miesiące tego roku - od stycznia do kwietnia - w Jaworznie, w kategorii pobić i rozbojów odnotowano 21 tego rodzaju zdarzeń (czyli mniej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym). Dla porównania w analogicznym okresie w Chorzowie zgłoszono 114 takich przypadków, w Dąbrowie Górniczej - 105, w Bytomiu - 177, a w Sosnowcu - 166. Z kolei w ubiegłym roku w naszym mieście zostało skradzionych w sumie 10 pojazdów, a dla porównania w sąsiednich Mysłowicach - 89, w Sosnowcu - 216, w Dąbrowie Górniczej - 140, w Tychach 94, w Będzinie - 116, a w Katowicach - 457.

Czytaj więcej: Monitoring - skuteczna broń przeciw wandalom